14.5 C
Brno
Neděle, 18 května, 2025

Buy now

- Komerční sdělení -40plus

Jak si užít pobyt v Chorvatsku i mimo hlavní sezónu

Chorvatsko se sice v myslích spousty Čechů usadilo především jako typicky letní prázdninová destinace, turistům tato země přesto nabízí mnoho důvodů k návštěvě i mimo hlavní sezónu. Vyhnete se totiž davům v centrech historických měst, dlouhým kolonám a zácpám na cestě, a navíc se budete v klidu moci seznámit třeba i s rozmanitou přírodou, kterou se tento přímořský stát může po právu chlubit.

Zažijte Chorvatsko jinak

Úchvatné národní parky, jedinečné architektonické a kulturní památky mnoha měst s dlouhou historií, včetně 8 kulturních památek zapsaných na seznamu UNESCO, ale také například oblíbené termální prameny či legendární jezera. To vše je také Chorvatsko.

Navíc to do této členské země Evropské unie, v níž se od roku 2023 platí eurem a nově vstoupila i do tzv. Schengenského prostoru, není z České republiky daleko. Je ovšem třeba počítat s geografickou specifičností Chorvatska. Vzdálenost mezi severní a jižní částí pobřeží činí zhruba 450 kilometrů, hlavní město Záhřeb se zase nachází skoro 200 kilometrů od pobřeží.

Autem, vlakem, letadlem?

Pokud cestujete autem, můžete třeba cestu z Brna k úchvatným scenériím Plitvických jezer zvládnout za pouhých 6 a půl hodiny, nicméně na trase z Prahy do Dubrovníku počítejte s tím, že za volantem strávíte dvakrát tolik času.

Do některých měst, jako je například Záhřeb, Split či Dubrovník, lze z ČR cestovat také letecky. Mimo hlavní sezónu se vám ovšem nemusí vždy podařit sehnat přímé lety a s přestupy může být cesta nakonec mnohdy delší, a někdy i nákladnější, než kdybyste vyrazili vlastním vozem.

Možností samozřejmě také je zvolit některou z pravidelných autobusových linek, nebo zkusit pohodlnější cestování vlakem. Vždy si ale předem cestu pečlivě promyslete, naplánujte a zvažte, jaká varianta dopravy vám přijde vhod. I cesta je totiž součástí dovolené či výletu. A vyplatí se jí věnovat stejnou pozornost jako samotnému pobytu.

Se zájezdem, nebo na vlastní pěst — vždy ale s pojištěním

Ať už si zajišťujete cestu a ubytování na vlastní pěst, nebo si vyberete některý z početné nabídky pobytových či poznávacích zájezdů cestovních kanceláří, neměli byste zapomenout na vhodné pojištění. Základem je samozřejmě cestovní pojištění, které je vhodné doplnit také například o pojištění zavazadel. Před odcestováním si raději také vždy ověřte, na co všechno se vámi vybrané pojištění vztahuje a zda se vám nevyplatí přibalit i některé z připojištění.

Pro účely individuální cesty vlastním vozem se také ujistěte, že vaše pojištění auta pokrývá v dostatečné míře i případné incidenty v zahraničí. Zejména se vyplatí zbytečně nešetřit na asistenčních službách, které vám například v situaci, kdy vaše auto nebude pojízdné, zajistí náhradní vozidlo na dostatečně dlouhou dobu a případně pokryje i přepravu vašeho nepojízdného vozu zpět do České republiky. Číslo na asistenční službu pro volání ze zahraničí, stejně jako zelenou kartu mějte proto vždy připravené (u sebe či ve voze).

Pro případ nečekané nemoci či jiné závažné události, která by vám neumožnila vyrazit poznávat skryté krásy Chorvatska, myslete rovněž na pojištění storna zájezdu, díky němuž můžete v klidu zaplatit svou dovolenou předem a přitom mít jistotu, že o své peníze nepřijdete.

Další tipy pro jednotlivé destinace v Chorvatsku najdete v průvodci Chorvatskem. Podívejte se a inspirujte se pro další cesty.

Tady bych se nebála doplnit, že je vhodné si rozsah pojištění ověřit ještě před samotnou cestou. A mít připravené telefonní číslo na asistenční službu pro volání ze zahraničí. A mít ve vozidle připravenou zelenou kartu.

bydlení

Redakce doporučuje

- Komerční sdělení -pr clanky

Redakce doporučuje

- Reklama -zeny