10.1 C
Brno
Úterý, 27 září, 2022

Buy now

- Komerční sdělení -40plus

Jak se co nejlépe vypořádat s následky cestování

Když člověk někam cestuje, než dorazí do své vysněné destinace, nevyhne se obtížím spojeným s cestou. Pokud je doprava na dané místo komplikovaná a zdlouhavá, může být cesta velmi nepříjemná, člověk cítí potřebu se protáhnout, někoho mohou i začít brnět nohy, objevovat se křeče nebo otoky. Existuje však způsob, jak tyto nepříjemnosti minimalizovat, abyste si mohli dovolenou užít naplno.

Dodržujte pitný režim

Denně by člověk měl vypít přibližně jeden a půl až dva litry tekutin, přesné množství se odvíjí od věku, výšky, hmotnosti a zdravotního stavu. Zejména starší lidé by na pravidelný pitný režim neměli zapomínat, jelikož u nich snadněji dochází k dehydrataci. Dostatečný přísun tekutin vám pomůže i při cestování, protože pokud bude mít vaše tělo dostatek vody, nebude mít tendenci ji zadržovat a budete méně náchylní ke vzniku otoků.

Během cesty cvičte

Pokud míváte problémy během cestování pravidelně, pomůže vám si trochu zacvičit. Při cestování vlakem nebo v letadle se můžete projít uličkou, pokud cestujete autem, udělejte si na chvíli přestávku, abyste se mohli projít. Protáhnout si nohy můžete ale i v sedě – pomalu napínejte a krčte chodidla nebo se střídavě opírejte o špičky a o paty. Dechové cvičení vám pak pomůže zrychlit průtok krve v žilách.

Zvažte pořízení cestovních pomůcek

Na zmírnění zdravotních problémů v průběhu dlouhého cestování existuje hned několik zdravotnických pomůcek. Jako prevence proti otokům dolních končetin skvěle fungují elastické kompresivní punčochy. Při problémech s bolestí páteře jistě využijete krční polštář, který vám pomůže zabránit zablokování krční páteře a předejít bolestem hlavy. Speciální nafukovací polštářky podobným způsobem ochrání i před bolestmi kostrče.

Aklimatizujte se

Při dalekém cestování, kdy během cesty překonáte více než dvě časové pásma, se často v těle rozhodí biorytmus. Zajímavostí je, že tělo tyto změny zvládá lépe, pokud cestujete na západ, než když cestujete na východ. Abyste se co nejdříve přizpůsobili, můžete již pár dní před cestou začít chodit spát o hodinu dříve nebo později, podle toho, kam vaše cesta směřuje. A až dorazíte do cílové destinace, co nejdříve se nalaďte na místní režim – jezte s ostatními v čase místních jídel a spát jděte až večer, přestože byste si raději šli lehnout již mnohem dříve.

bydlení

Redakce doporučuje

- Komerční sdělení -pr clanky

Redakce doporučuje

- Reklama -zeny