1.2 C
Prague
Středa, 12 ledna, 2022

Buy now

- Komerční sdělení -40plus

Možná si ještě pamatujete, že vaši učitelé prohlašovali, jak je pro vás čtení dobré. A přesto jste se s povinnou četbou prali a možná ani nepřečetli všechny předepsané tituly. Ukazuje se však, že měli učitelé pravdu a že je pravidelné čtení knih spojeno s delším a kvalitnějším životem. A nejen to, pravidelná četba přináší mnohé další benefity. Proč si teda nepřečíst, co dělá četbu vynikající volbou trávení volného času?

Nekonečná cesta za vzděláním

Ať už čtete cokoliv, přijdete do styku s nepřeberným množstvím nových informací. A i kdybyste si nezapamatovali všechno, co jste kdy přečetli, přesto ve vás většina takto získaných informací utkví a vy tak rozšíříte svoje znalosti. S tím se pojí i neustálé rozšiřování slovní zásoby – s čím více slovy se běžně dostanete do styku, tím více se jich dostane do vaší aktivní slovní zásoby a tím více jich budete používat. Častá četba pomáhá i s formulováním vět, zapamatováním si pravopisných jevů a vyjadřováním svých názorů. A pokud rádi píšete vlastní texty, i s tím vám četba pomůže. Od zkušenějších spisovatelů se naučíte, jak psát s ohledem na rytmus slov, spád věty a jak si vytvořit svůj vlastní styl psaní.

Pozitivní dopady na psychiku

Když člověk čte nějaký příběh v knize, začte se do něj natolik, že mnohdy přestane vnímat, co se děje kolem něj. Díky tomu zapomenete na své strasti, uvolníte se, zbavíte se stresu a zlepšíte své soustředění. Pravidelná četba vede k mentální stimulaci, která pomáhá předcházet vzniku Alzheimerovy choroby a demenci, protože udržuje mozek v kondici. S mentální stimulací souvisí i zlepšování paměti, způsobené obrovským množstvím informací schovaných v knihách, které si mozek po jejich přečtení chce zapamatovat. Příběhy s velkým počtem postav, vedlejšími liniemi příběhů a rozdílnými motivacemi jednotlivých hrdinů jsou na procvičení paměti nejlepší. A pokud sáhnete například po detektivce, zapojíte a procvičíte si při řešení záhady i analytické myšlení.

Knih bylo v historii vydáno již takové množství, že určitě naleznete nějaký žánr, který vás osloví. Je jedno, kde začnete. Mohou to být odborné publikace, historické romány, klasická literatura nebo například knihy o osobním rozvoji. Stačí si jen vybrat a začít číst. A pokud nechcete za knihy utrácet peníze, porozhlédněte se, zda ve svém okolí nenajdete nějakou veřejnou knihovnu. Většina z nich má velmi rozmanitý výběr a navíc nabízí seniorům členství zdarma.

bydlení

Redakce doporučuje

- Komerční sdělení -pr clanky

Redakce doporučuje

- Reklama -zeny