-0.7 C
Prague
Středa, 12 ledna, 2022

Buy now

- Komerční sdělení -40plus

Se stářím se odjakživa pojí jistá moudrost. Co se však týče finanční gramotnosti, ne vždy tomu tak je. Podle dat exekutorské komory bylo v minulém roce necelých devět procent všech osob v exekuci starších 65 let a měli průměrně čtyři exekuce na osobu. To jsou vskutku děsivá čísla, pokud si vezmeme, že má průměrný starobní důchod výši něco málo přes čtrnáct tisíc korun. Jak se před tímto nebezpečím chránit?

S financemi pro potomky opatrně

Mnozí spoléhají na to, že se v případě finančních problémů obrátí s prosbou o pomoc na své rodiče či prarodiče. Jen málokteří si však přiznají, že to pro ně může znamenat veliké riziko. Ne všichni rodiče a prarodiče mají dostatečně veliké finanční zásoby a mnohdy si tak na sebe vezmou úvěr, aby mohli svým potomkům vypomoci. Když pak do života potomka zasáhne nějaká neočekávatelná událost, jakou je například ztráta zaměstnání, nedokáže úvěr splácet a tato povinnost se tak přenese na rodiče či prarodiče. Je jistě pochopitelné, že byste svým potomkům a vnoučatům chtěli finančně pomoci, nejlepší však je jim půjčit pouze ze svých vlastních spor. Druhou možností je písemně zajistit, aby se případné problémy se splácením řešily přímo s potomky a ne s jejich rodiči či prarodiči.

Obtížnější pořízení půjčky

Pokud si senioři sami chtějí vzít půjčku, většinou naráží na problémy u banky. Je to způsobeno tím, že patří do takzvané rizikové skupiny klientů, a to zejména kvůli svému vysokému věku. Nemusí ani vykazovat žádné známky nemoci, ale jsou na různá onemocnění a jejich případné následky náchylnější. Jejich onemocnění a dlouhotrvající léčba by pak mohla představovat problém se splácením, což pro banky není výhodné. Přesto většinou není problém pro seniory si domluvit půjčku u nebankovních institucí, které nemají tak přísný přístup k prověřování klientů, mnohdy to však s sebou nese vyšší riziko, že nebude půjčka tak výhodná.

Pečlivé srovnání nabídek

Pokud si budete pořizovat půjčku, nesmíte zapomenout na to, že se v dnešní době jedná o komplikovanou věc. Nabídek existuje obrovská spousta a liší se časem splácení, úroky i svou výhodností. Když si tedy opravdu musíte vzít půjčku, napřed si srovnejte několik různých nabídek a vyberte z nich tu nejvýhodnější. Existují různé portály, které srovnání půjček nabízejí. A pokud si nejste jistí, poproste o pomoc své potomky nebo vnoučata, určitě vám rádi pomohou vybrat tu nejbezpečnější a nejvýhodnější půjčku, u které nejvíce ušetříte.

bydlení

Redakce doporučuje

- Komerční sdělení -pr clanky

Redakce doporučuje

- Reklama -zeny