4 C
Brno
Středa, 7 prosince, 2022

Buy now

- Komerční sdělení -40plus

Zlepšuje hra na hudební nástroj mozek?

Umět hrát na hudební nástroj je jedna ze schopností, nad kterými se alespoň jednou zasnil snad téměř každý. Nejen, že to přináší pocit úspěchu, zábavu a možnost seberealizace, mnoho vědeckých studií dokonce potvrzuje, že hra na hudební nástroj s sebou přináší rozličné zdravotní benefity. Některé z těchto výhod jsou očekávatelné, jiné vás možná překvapí.

Zlepšení nálady

Hra na hudební nástroj je skvělý způsob, jak na chvíli zaměstnat svou mysl a odvést ji od všedních problémů. To s sebou nese snížení pocitu úzkosti nebo deprese. V jedné studii bylo dokázáno, že lidé trpící depresí, kteří se účastnili pravidelné hudební terapie, vykazovali menší úroveň úzkosti a deprese než ti, kteří na hudební nástroje nehráli.

Procvičení mozku

Když hrajete na hudební nástroj, dochází v mozku k aktivaci částí, které jsou zodpovědné také za kognitivní a verbální funkce a podporuje se prokrvení levé hemisféry. To zjednodušeně řečeno znamená, že pokud se naučíte vyjadřovat pomocí hudby, pomůže vám to se lépe vyjadřovat i pomocí slov. Zároveň hra na hudební nástroj přináší pro mozek novou výzvu a trénuje ho, čímž pomůže zvýšit jeho kapacitu vyrovnávání se s dalšími překážkami. Dochází také k tvorbě nových propojení v mozku a rozvoji šedé kůry mozkové, a to dokonce i ve vysokém věku.

Schopnost multitaskingu

Asi jste si všimli, že se někdy stane, že mozek snadno ztratí schopnost koncentrace, když se musí vypořádat s několika věcmi najednou. Třeba když máte hlad, nemáte nasazené brýle, snažíte se dokončit nějakou komplikovanou práci a někdo se vás přitom na něco zeptá. Každý z těchto stresorů sám o sobě by nebyl takový problém, když je jich však moc, jednotlivé věci se na sebe nabalí tak, že už jejich spolupůsobení přestane být únosné. Bylo dokázáno, že hraní na hudební nástroj pomáhá zvyšovat schopnost zpracovávat multi-senzorické informace a vypořádat se se situacemi, kdy se toho děje mnoho najednou.

Jak je vidět, hra na hudební nástroj s sebou přináší spoustu výhod – nezáleží na tom, na jaký hudební nástroj hrajete, ani na jak vysoké jste úrovni. Stačí si jen vybrat, který z hudebních nástrojů vás láká a pustit se do toho. A pokud si netroufáte na to, naučit se hrát metodou pokus omyl, zkuste se porozhlédnout po někom, kdo by vás mohl učit. Ve vašem okolí se určitě najde nějaký schopný příbuzný či známý, oficiální kurz, nebo třeba kanál na Youtube.

bydlení

Redakce doporučuje

- Komerční sdělení -pr clanky

Redakce doporučuje

- Reklama -zeny