4 C
Prague
Čtvrtek, 13 ledna, 2022

Buy now

- Komerční sdělení -40plus

Na stará kolena toho člověk už tolik nepotřebuje. Děti vyletěly z hnízda, vnoučata přijedou na návštěvu jen málokdy a pomalu už nezbývají síly na to všechny ty místnosti uklízet a udržovat v čistotě. Do toho se mohou přidat problémy s placením vysokého nájmu nebo nefungujícím výtahem a už je zaděláno na problém. Když na to ale přijde řeč, jakékoliv zmínky o stěhování senioři rovnou odmítají, přestože by jim to mohlo vyřešit spoustu nepříjemností.

Zlatá klec

Než si to člověk uvědomí, může se pro něj do té doby vysněné bydlení stát klecí. Stačí, aby přišlo mírné zhoršení zdravotního stavu a je potřeba přeorganizovat bydlení tak, aby odpovídalo novým potřebám jeho obyvatel. Jen málo seniorů se na stáří přestěhuje do bezbariérového bytu, menšího bytu v rámci snížení nákladů na bydlení nebo blíže ke svým příbuzným, aby měli v případě potřeby pomoc nablízku. Když přijdou zdravotní problémy, stává se byt v domě bez výtahu nepřekonatelným problémem. Člověk pak nemá možnost si jen tak vyjít na čerstvý vzduch na procházku a každá návštěva doktora je velkou komplikací, která si žádá pomoc od příbuzných. Přestěhování se do vhodného, bezbariérově přístupného bytu, může výrazně prodloužit dobu, kdy je člověk soběstačný, spokojený ve vlastním a nepotřebuje péči ošetřovatelky nebo svých známých.

Závazky ke stávajícímu bydlení

Stěhování je velmi radikální krok, je tak pochopitelné, že se do něj člověku nechce. Mnohdy se nerady stěhují i mladší osoby, takže je jen logické, že staří lidé se do takové velké změny nepohrnou, kdo ví jak radostně. Navíc, když člověk v daném bytě bydlel dlouhou dobu, má k němu silný vztah a má ho spojený i se vzpomínkami na to, co všechno zde zažil. Je natolik sžitý s nejbližším okolím, že se s tím vším nechce loučit a nechce si znovu zvykat na něco nového. Leckdy v tom hrají roli i věci, které by se mu do nového, menšího bytu nemusely vejít všechny. Ti, kteří se však dokázali přestěhovat do bytu nebo domu, který lépe odpovídal jejich aktuálním nárokům, jsou v naprosté většině případů mnohem spokojenější než předtím. A to je dobrá motivace, ne?

bydlení

Redakce doporučuje

- Komerční sdělení -pr clanky

Redakce doporučuje

- Reklama -zeny