18 C
Brno
Úterý, 5 července, 2022

Buy now

- Komerční sdělení -40plus

Jak poznat, že jste ke svým dětem až příliš finančně štědří

V důsledku koronavirové krize se znovu zvýšila úroveň nezaměstnanosti, v srpnu byla na 3,8 % a je možné, že se bude ještě zvyšovat, jak s nadcházejícím podzimem a zimou ubydou sezónní práce. Senioři v důchodovém věku mají zajištěn trvalý příjem, a pokud vidí, že v těchto těžkých dobách jejich potomci přišli o nějakou část výplaty nebo o pracovní místo a válčí s financemi, přijde jim logické svým potomkům pomoci. Je však potřeba tuto pomoc držet pod kontrolou, aby vám to nepřerostlo přes hlavu. Podle čeho poznáte, že už svým potomkům možná přispíváte až moc?

Vaše vlastní finance trpí

Je jen logické, že jako rodiče chceme být k našim dětem štědří, obzvlášť když vidíme, že na tom nejsou zrovna finančně nejlépe. Je však potřeba v tomhle myslet napřed na sebe. Vy jste taky důležití a také máte svoje potřeby, které je potřeba uspokojit. A pokud i vy přijdete o své úspory a začnete mít problémy s penězi, nepomůže to ani vám, ani vašim dětem. Pokud si přiznáte, jak na tom doopravdy jste, možná díky tomu budete schopni pak vypomáhat finančně vašim dětem delší dobu nebo jim pomoci nějakým jiným způsobem.

Vaše děti se stávají více závislými

Nikdo nechce, aby na něm byli jeho dospělé děti závislé. Nejčastěji je podporujeme právě proto, aby se mohly postavit na vlastní nohy a osamostatnit se. Často se však stane, že se naše snaha přehoupne z dočasné na trvalou a potomci na ni začnou být čím dál tím více závislými. Pokud se zamyslíte, jistě přijdete na to, zda se vás tento problém týká nebo nikoliv. Potřebují vaši potomci peníze na to, aby se postavili na vlastní nohy? Svěřují se vám se svými plány na budoucnost a s tím, co s penězi od vás udělají? Pokud si myslíte, že mají vaši finanční pomoc již zažitou jako trvalý vedlejší příjem navíc, je možná na čase se zamyslet, zda jim vaše pomoc pomáhá, aby probudili svůj plný potenciál a dokázali se osamostatnit.

Komunikace s vašimi dětmi se většinou točí kolem peněz

Někteří potomci se ozvou svým rodičům jen v případě, že potřebují peníze. Pokud se to stává pravidlem, můžete z toho mít pocit, že počáteční konverzace je prostě jen úvodem k další žádosti o finanční podporu. Někdy se to dokonce může zdát i tak, že je vaše pomoc očekávána, jako kdyby se s ní předem počítalo. Dá se to vyřešit tak, že svým potomkům stanovíte, kolik peněz jim budete přispívat a že další výjimky jsou nepřípustné (pokud by se nejednalo o nějaké nutné neočekávané zdravotní výdaje). Může to být zpočátku těžké, ale je potřeba si nastavit svoje hranice, aby vám to časem nepřerostlo přes hlavu.

bydlení
Předchozí článekPráce po šedesátce?
Další článekPráce pro seniory

Redakce doporučuje

- Komerční sdělení -pr clanky

Redakce doporučuje

- Reklama -zeny