-2.7 C
Prague
Středa, 12 ledna, 2022

Buy now

- Komerční sdělení -40plus

V historii nebylo nic neobvyklého, když celé rodiny bydlely na vesnici nebo v několika vesnicích po okolí a mohly se v průběhu týdne neomezeně navštěvovat. Obyvatelé vesnice k sobě měli blízko, navzájem si pomáhali a pořád bylo co dělat, takže se člověk necítil osamělý. Platí to tak i dnes, nebo se život na vesnici změnil?

Vylidňování venkova

Jak se mění trendy v oblasti bydlení, mění se i život na vesnicích. V dnešní době se atraktivita vesnice odvíjí od její infrastruktury, vybavenosti, zásobování a vzdálenosti od velkého města. Pokud je vesnice v dojezdové vzdálenosti velkého města, vzkvétá, lidé se do ní přestěhovávají a mnohdy se zde konají nějaké akce. Na druhou stranu, pokud se daná vesnice nachází daleko, ve špatné dojezdové vzdálenosti, spíše se vylidňuje a život ji pomalu opouští. A když ve vesnici lidé jen přespávají, místní služby a vybavenost se nemá jak uživit a zanikne. Je to začarovaný kruh, protože méně aktivní obyvatelé s sebou nesou horší vybavenost, která vede k menšímu počtu obyvatel a tak stále dokola.

Pocit osamění

I když na dané vesnici žije člověk dlouho nebo klidně celý svůj život a má tam mnoho svých vrstevníků a blízkých přátel, nemá ještě vyhráno. Ve stáří se mnozí jeho sousedé kvůli zdravotním potížím často musí přestěhovat ke svým příbuzným nebo do domů pro seniory, další možná zemřou a člověk tam pak zůstane sám. Když se do nově uvolněných okolních domů nastěhují mladé rodiny, může si myslet, že má vyhráno. Mnohdy se však stává, že tyto mladé rodiny pořídí dům na vesnici proto, že je levnější než nemovitost ve městě, kde mají práci a spíše do domu jezdí večer jen přespat. Takže nějaké hlubší navazování vztahů se sousedy a dlouhé osobní rozhovory přes plot se moc nekonají.

Zkrátka, senioři, kteří zůstanou do vysokého věku bydlet na vesnici, se o sebe musejí umět více postarat, často potřebují řídit auto do vysokého věku, protože místní hromadná doprava je nedostačující. Liší se i jejich zájmy. Ve městech se senioři často věnují univerzitě třetího věku a návštěvě kulturních akcí, na vesnici pak většinu jejich času zaberou zájmy jako je zahradničení. Život na vesnici už neodpovídá romantické představě z historických románů a v případě starších osob s sebou nese spíš pocity osamělosti a odloučení od svých blízkých.

bydlení

Redakce doporučuje

- Komerční sdělení -pr clanky

Redakce doporučuje

- Reklama -zeny