-2.8 C
Prague
Středa, 12 ledna, 2022

Buy now

- Komerční sdělení -40plus

Dle statistik se čím dál tím více nehod týká starších řidičů, je to způsobeno mimo jiné i demografickým stárnutím populace a tedy větším počtem řidičů nad 65 let za volantem. Jak však roste intenzita provozu, stává se řízení obtížnější, stačí pak, aby nastal parný letní den, a neštěstí může být na světě.

Pravidelné lékařské prohlídky

Aby se nehodám co nejvíce předešlo, byly zavedeny zdravotní prohlídky pro seniory, kteří nejsou řidiči z povolání. Týká se to zdravotních prohlídek v 60, 65, 68 letech a pak pravidelných prohlídek vždy po dvou letech. Potvrzení o zdravotní způsobilosti musí mít řidič vždy u sebe. Pokud tomu tak není, může dostat blokovou pokutu až 2 tisíce korun. Za řízení bez zdravotní prohlídky mu hrozí pokuta 5-10 tisíc korun a až roční zákaz řízení. A proč ty prohlídky vlastně jsou vůbec potřeba? Je to proto, že u starších lidí dochází ke snížení rychlosti a přesnosti jejich reakcí, zhoršuje se jejich zrak a mohou se u nich vyskytovat i další nemoci, které snižují schopnosti řízení. Lékařské prohlídky zaručí, že je řidič způsobilý k provozu na silnici.

Kam si pro potvrzení zajít

Na preventivní prohlídku můžete zajít nejdříve 6 měsíců před danými narozeninami a nejpozději v den jejich dovršení. Máte tak na její projití šest měsíců. Provádí ji praktický lékař, u něhož jste registrováni, v případě potřeby ji může provést i lékař zařízení závodní preventivní péče. Pokud ani takového lékaře nemáte, můžete zajít za jakýmkoliv praktickým lékaře a on vám prohlídku udělá.

Ano, může se to zdát nespravedlivé, protože stárnutí se netýká všech z nás stejně – někteří jsou v 85 stejně čiperní a zdraví jako v mládí, jiní už kolem šedesátky mají zpomalené reflexy a horší zrak. Bohužel však není v silách státu všechny tyto proměnné odhalit předem, a tak se preventivní lékařská prohlídka týká všech starších osob. Na druhou stranu, buď vám tato prohlídka pomůže a ochrání vás před případným rizikem nebo budete mít potvrzení, že jste pořád čilí a zdraví jako rybička, a to za to stojí, ne?

bydlení

Redakce doporučuje

- Komerční sdělení -pr clanky

Redakce doporučuje

- Reklama -zeny