-2.8 C
Prague
Středa, 12 ledna, 2022

Buy now

- Komerční sdělení -40plus

Možná jste zaslechli, že bylo nedávno schváleno takzvané rouškovné. Někdo říká, že jde o odškodnění důchodců v souvislosti s koronavirovou krizí, jiní si myslí, že jde spíše o uplácení voličů. Ať už je správná kterákoliv z těchto možností, rouškovné bylo schváleno a tedy proběhne. O co jde a koho se to bude týkat?

Jednorázový příspěvek

Příspěvek v hodnotě 5 000 korun získají lidé pobírající starobní, invalidní nebo vdovský důchod. Týká se to přibližně 2,89 milionu lidí a státní pokladnu to celkem vyjde přibližně na čtrnáct a půl miliardy. Úplně původně se mělo jednat o zvýšení důchodů v příští roce nad rámec nařízení daných zákonem, to by ale představovalo trvalý nárůst státních výdajů do budoucna. Proto byl nakonec vybrán jednorázový zákrok, který zatíží státní pokladnu jen v letošním roce. Ačkoliv je státní rozpočet ve schodku, dle premiéra Andreje Babiše, si země může dovolit jednorázové výdaje. Zvlášť po takto náročném období. Podle návrhu přijatého vládou tak k výplatě rouškovného dojde v prosinci.

Nástroj pro nastartování ekonomiky nebo odškodnění?

Ministerstvo zdůvodňuje rouškovné jako vyrovnání poklesu poměru průměrné penze a průměrné mzdy v posledních letech i dopady epidemie na finanční a sociální situaci seniorů. Příspěvek má vyrovnat také stresy, se kterými se senioři zejména na počátku zavádění opatření proti koronaviru museli potýkat. Ministryně Jana Maláčová rouškovné hájila jako impuls pro nastartování ekonomiky. Je toho názoru, že daný finanční příspěvek penzisté neschovají na horší časy, ale využijí jej na služby, které si běžně nemohou dovolit. Nebo za něj pořídí dárky na blížící se Vánoce. Podle ekonomů ale penzistům příjem v krizi nijak neklesl a finanční příspěvek tak ekonomicky nedává smysl. Také z ekonomických výzkumů vyplývá, že podobné jednorázové příspěvky většinou ekonomiku moc nenastartují a lidé si tyto peníze navíc spíše uspoří. Ať už se však jedná o snahu pomoci starším lidem nebo populistický krok, peníze navíc se vždy hodí, ne?

bydlení

Redakce doporučuje

- Komerční sdělení -pr clanky

Redakce doporučuje

- Reklama -zeny