-2.7 C
Prague
Středa, 12 ledna, 2022

Buy now

- Komerční sdělení -40plus

Jak se prodlužuje průměrná doba dožití, otevírá se před námi čím dál tím větší období, které si člověk může užít. Ještě před sto lety byla průměrná délka života u mužů 42 let, u žen 50. Dnes už to dávno není tak, že by člověk v 50 měl všechno za sebou. Ba naopak, i kolem šedesátky máte tolik možností, jak se realizovat a jak trávit svůj čas, že rozhodně nemá cenu zahazovat své sny.

Dlouhý život není všechno

Na první pohled to vše vypadá báječně. Prodlužování života by znamenalo, že mnozí z nás se dožijí svých pravnoučat. Není to však tak jednoduché. I když se délka života výrazně prodlužuje (během posledních sta let se prodloužila o více než třicet let), je potřeba sledovat ještě jeden důležitý faktor – jak velkou část našeho života prožijeme ve zdraví. Nakonec, v čem by tkvěla výhoda dlouhého života, pokud bychom jeho polovinu prožili s chronickými nemocemi, které negativně ovlivňují kvalitu prožitých let? Délka života bez nemocí se sice od roku 2005 mírně zvýšila a je nyní průměrně kolem 62 let, v porovnání s průměrnou délkou života však roste velmi pomalu. To je způsobeno vysokým výskytem chronických nemocí a nemocí ve stáří – jde například o onemocnění srdce, cukrovku, artritidu, obezitu, inkontinenci, demenci nebo poruchy paměti. U těchto nemocí bohužel dochází k tomu, že se pravděpodobnost jejich výskytu se zvyšujícím věkem exponenciálně zvyšuje.

Jak prodloužit život bez nemocí

Dobrá zpráva je, že délka života bez nemocí se dá trochu prodloužit a odložit tak výskyt těchto nemocí nebo jim dokonce úplně předcházet. Jak se to dá udělat? Jde o již tolikrát opakované rady – zdravý životní styl, který ovlivňuje správná výživa, pravidelný pohyb, čisté životní prostředí a omezení kouření a pití alkoholu. Kvalitu života významně ovlivňuje obezita a nadváha obecně, hlídejte si tedy svou váhu a zařaďte do svého programu pravidelný pohyb. Pohyb nejen, že vám pomůže si udržet zdravou váhu, ale podporuje také kardiovaskulární systém, snižuje krevní tlak, zlepšuje rovnováhu a zlepšuje náladu. Budete se tak cítit lépe a více si svůj život užijete.

bydlení

Redakce doporučuje

- Komerční sdělení -pr clanky

Redakce doporučuje

- Reklama -zeny